17 kwietnia 2019

ZAJĘCIA KETTLEBELLS I TRENING FUNKCJONALNY

TRENINGI Z ODWAŻNIKAMI KULOWYMI (KETTLEBELLS) Z ELEMENTAMI TRENINGU FUNKCJONALNEGO

 

Odważniki kulowe (kettlebells) mają swoją historię (dużo bogatszą i dłuższą niż maszyny na siłowniach) i umiejętnie wykorzystane mogą stanowić mobilną mini- siłownię, którą można zabrać ze sobą nawet na wakacje. Stanowią narzędzie do osiągania wielu celów treningowych (często na raz), są więc bardzo proste, bardzo uniwersalne, ale też bardzo wymagające (właściwego przygotowania).

Istnieją 2 główne nurty treningów z odważnikami: Girevoy (wersja sportowa) i HardStyle. My opieramy się na tej drugiej, głównie ze względu na nadrzędny cel treningów postawiony przez niżej podpisanego- NAUKA PRAWDIŁOWEGO RUCHU, KONTROLI CIAŁA,  ODDECHU I SKUPIENIA, co ma ogromne przełożenie na wzorce ruchowe w życiu codziennym i sporcie. I to jest funkcjonalność.

Pracujemy w małych grupach, co daje możliwość indywidualnej korekty i dużo szybszej nauki techniki ćwiczeń. Liczebność grupy na poziomie podstawowym 4-6 osób. Ze względu na spadek jakości zajęć, nie ma możliwości zwiększenia grupy (na poziomie podstawowym), a także dołączania do grupy, gdy ta już się zawiąże i funkcjonuje.

Pierwszy etap (podstawowy)  trwa około 10-14 tygodni i pozwala poznać oraz nauczyć się podstawowych ćwiczeń z odważnikami. Bazujemy na systemie Strong First i metodzie  HardStyle stworzonej przez Pavla Tsatsouline’a. Przed poznaniem konkretnych ćwiczeń i wykorzystaniu ich w ramach coraz bardziej złożonych schematach treningowych, skupiamy się na diagnozie słabych punktów, ocenie sylwetki, określeniu celów treningowych itp.

Podstawowe ćwiczenia systemu:

DEAD LIFT, SWING, GOBLET SQUAT, CLEAN, PRESS, TGU, SNATCH.

 

 

 

Zajęcia odbywają się 2-3 razy w tygodniu, częstotliwość, pory i godziny ustalane są w ramach każdej grupy indywidualnie. Szczegóły do uzyskania na bieżąco w bezpośrednim kontakcie.

CO MOŻEMY OSIĄGNĄĆ ĆWICZĄC Z ODWAŻNIKAMI:

 

– poprawa koordynacji

– poprawa motoryki

– zwiększenie siły mięśniowej

– poprawa funkcjonowania mięśni głębokich/ posturalnych, odpowiedzialnych za postawę

– korekta złych nawyków ruchowych

– zwiększenie masy mięśniowej (jeśli tak ustalimy trening)

– zwiększenie ogólnej wydolności

– zwiększenie wytrzymałości (w tym siłowej)

– przyspieszenie metabolizmu i spalanie dużej ilości energii (rola w redukcji masy ciała)

– poprawa gibkości

– określenie własnych słabych punktów

Największą zaletą jest praca z ciężarem bardzo zbliżona lub identyczna jak w warunkach codziennego życia, co stawia wolne ciężary np. ketle powyżej ćwiczeń izolowanych lub na maszynach (aczkolwiek mają one tez swoje zalety). W pracy z ketlami dużo łatwiej jest  wychwycić jest braki mobilności/ ruchomości/ braki techniki/ ruchy oszukane (kompensacje) niż na jakiejkolwiek, nawet profesjonalnej maszynie treningowej.

Na treningach kładziemy nacisk na elementy funkcjonalne, czyli  wyrobienie prawidłowej, zdrowej, automatycznej pracy ciała we wszelkich sytuacjach dnia powszedniego np. podnoszenie ciężkich przedmiotów, noszenie ciężkich sprzętów itp., by zminimalizować przeciążenia i ryzyko kontuzji/ urazów.

 

Przed zapisaniem się na zajęcia, warto skonsultować się z lekarzem. Na pierwszych zajęciach wymagamy oświadczenia o braku przeciwwskazań do zajęć fizycznych (potwierdzenie od lekarza lub oświadczenie o braku przeciwwskazań i braku roszczeń w kontekście wypadków związanych z ukrytym przeciwwskazaniem)

Więcej szczegółów i zapisy w kontakcie bezpośrednim:

Jakub Antczak, 609-580-508, www.dietetyk.turek.pl, Jakub.dietetyk@gmail.com

Polecam zapoznanie się ze stroną mentora,  którego wybrałem do poprawy warsztatu technicznego, Mirka Jurczaka, który jest jednym z najbardziej doświadczonych instruktorów, organizatorem Otwartych  Mistrzostw Polski Kettlebell Hardstyle,  twórcą MISJI MOVE POLAND.  Mirek robi mądre i duże rzeczy związane z szeroko pojętym propagowaniem ruchu.

Nieskromie poniżej załączam jego opinię na mój temat.

Dzięki Mirek za pomoc 🙂 

 www.wschodnia-sila.pl

 

 

Jakub przyjechał do mnie na kilka dni nauki. Sam fakt, że pokonał kilkaset kilometrów w jedną stronę, pokazał, że zależy mu na tym, czego się podejmuje. 

A zależało mu na uzupełnieniu braków w technice z odważnikami kettlebells. Technika, jaką zaprezentował okazała się bardzo dobra. 
Wystarczyło kilka wskazówek i było jeszcze lepiej. Jakub ma w planach prowadzenie grup treningowych. Technicznie jest dobrze przygotowany. Otrzymał również wiedzę jak uczyć przyszłych swoich podopiecznych. 
Praca w roli Instruktora to ciągły rozwój swoich umiejętności i poszerzania wiedzy z zakresu ludzkiego ciała. 

W swojej dotychczasowej karierze szkoleniowca miałem do czynienia z wieloma osobami aspirującymi do roli Instruktora. 
Mogę z pewnością powiedzieć, że Jakub ma dobry warsztat i dużą wiedzę. Jeżeli trafisz w jego ręce, to możesz spać spokojnie. 
Jego nastawienie do aktywności i sposób pracy z ciałem pokaże Ci, że nie mogłeś trafić lepiej. 

Śmiało podpisuję się pod tym, co robi ten człowiek.
MIREK JURCZAK

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TRENING FUNKCJONALNY

Jego elementy wprowadzamy na zajęciach z ketlami. W założeniu są to treningi pro-zdrowotne ukierunkowane na wyrobienie prawidłowej, automatycznej pracy ciała we wszelkich sytuacjach dnia powszedniego: dźwiganie przedmiotu z podłoża, trzymanie dziecka/ dzieci (J) na rękach, wyjmowanie walizki z bagażnika, sięganie po ciężki przedmiot z podwyższenia, odpowiednie ustawienie ciała w nietypowych pozycjach itd. Praca na treningach ma zapewnić prawidłowe odruchy, zachowanie właściwej sylwetki i efektywne wykorzystanie mięśni z zachowaniem bezpieczeństwa kręgosłupa i aparatu ruchu ogółem. Czyli mam wzmacniać i rozwijać ciało nie dla budowania określonych rejonów ciała czy poszczególnych mięśni (ewentualnie jest to miły efekt uboczny świadczący o adaptacji organizmu), ale w kierunku FUKCJONALNOŚCI  właśnie (na lata).

W praktyce z dotychczasowymi podopiecznymi zaczynamy od podstaw ustawiania ciała, korygowania złych wzorców/ nawyków ruchowych, co już zmniejsza ryzyko kontuzji/ przeciążeń/ urazów aparatu ruchu w życiu codziennym i/lub sporcie rekreacyjnym.

Narzędzia wykorzystywane na treningach są różnorodne. Podstawowym jest własne ciała, bo od kontroli własnego ciała zaczynamy wszelkie aktywności. Pracujemy na ketlach, taśmach oporowych, tasmach  thera-band, sztandze, hantlach, systemie podwieszanym TRX i innych. Wszystko zależy od celu konkretnego ćwiczenia.

 

Polecam,

Jakub Antczak, dietetyk, instruktor sportu