11 maja 2017

Informacje przed pierwszą wizytą

Pobierz formularz przed wizytą

Przygotowując się do 1 wizyty, należy sporządzić dzienniczek posiłków, czyli chronologiczny spis posiłków i produktów wraz z orientacyjnymi ilościami (w miarach domowych np. ilość łyżek/ szklanek) z okresu 5 dni (w tym minimum 1 „weekendowy”). Należy w nim zawrzeć również godziny wstawania i kładzenia się spać i porę (oraz czas trwania i formę) aktywności fizycznej.

Dodatkowo należy wypełnić formularz częstotliwości spożywania poszczególnych produktów (KLIKNIJ TUTAJ, ŻEBY POBRAĆ). Na wizycie przydatna jest również lista przyjmowanych leków.

Wyniki badań, które mogą okazać się przydatne lub wręcz konieczne podczas wizyty, to kwestia indywidualna i zazwyczaj temat ten poruszany jest w rozmowie rejestracyjnej (telefonicznie).

Podstawowe, najczęściej wykorzystywane wyniki to:
morfologia, glukoza na czczo, profil lipidowy (cholesterol „z rozbiciem” na frakcje), w przypadku otyłości brzusznej również kwas moczowy, próby wątrobowe. U osób z problemem tarczycowym w wywiadzie lub z podejrzeniem tła hormonalnego otyłości- wynik TSH.

Bez powyższego przygotowania wizyta nie będzie pełnowartościowa, lub ze względu na konieczność przeprowadzenia szczegółowego wywiadu żywieniowego, będzie musiała przebiegać w pośpiechu, co nie służy efektywności porady.

W większości przypadków, na 1 wizycie wykonywane jest badanie na analizatorze składu ciała w celu określenia proporcji poszczególnych składowych (tłuszcz, masa białkowa, woda) oraz przybliżonego zapotrzebowania energetycznego.

Do pomiaru należy się przygotować wg zaleceń:

  1. Pomiar powinien być dokonywany nie wcześniej niż 4 godziny po posiłku i 2-3 godzin od spożywaniu napojów (najlepiej na czczo), po opróżnieniu pęcherza
  2. Należy podać dokładny wzrost osoby badanej (może być sprawdzony na wizycie)
  3. Pomiaru należy dokonywać w samej bieliźnie lub podając dokładny ciężar ubrania (aby wykluczyć błąd pomiaru; ważąc na wadze kuchennej) stając na platformie bosymi stopami (rajstopy i cienkie skarpetki również uniemożliwiają dokładny pomiar)
  4. Badanie nie da precyzyjnego wyniku w warunkach zaburzenia równowagi płynów w organizmie
    1. intensywne ćwiczenia fizyczne- konieczny odstęp kilku- godzinny ( najlepiej co najmniej 12 godzin)
    2. spożycie alkoholu
    3. spożycie leków diuretycznych
    4. różny etap cyklu menstruacyjnego
    5. ciąża
    6. spożycie napojów z kofeiną (ostatnie 12 godzin)

BADANIU NIE MOGĄ PODLEGAĆ OSOBY Z WSZCZEPIONYM DEFIBRYLATOREM SERCA LUB ROZRUSZNIKIEM SERCA