17 kwietnia 2019

Wczasy „odchudzające” z dietetykiem- DIETA, RUCH, FIZJOTERAPIA

Wczasy uczące redukować masę ciała dla (potencjalnie) aktywnych

 

Zapraszam Państwa do skorzystania z aktywnych wczasów odchudzających w Zespole Agroturystycznym. Nasz  program, poza redukcją masy ciała (a raczej jej zapoczątkowaniem) i zapewnieniem relaksu, stanowi bodziec do podjęcia trwałych zmian stylu życia, aby efekty tu zapoczątkowane miały szansę się utrwalić.

 

 

Do kogo kierowana jest oferta ?

Pomagamy osobom z nadwagą i otyłością, zarówno podejmującym swoją pierwszą próbę schudnięcia, jak i osobom, które latami borykają się z problemem nadwagi i wielokrotnie doświadczali efektu odbicia, tzw. jo-jo.

Skąd pomysł do organizacji takiej formy urlopu/ wypoczynku ?

W przyszłym roku kończę 10-ty rok samodzielnego prowadzenia gabinetu dietetycznego. Generalnie z roku na rok, rośnie potrzeba prowadzenia zdrowego stylu życia. Głównie ze względu na wzrost zachorowań na tzw. choroby cywilizacyjne…ale do meritum. Dieta redukcyjna lub zmiana stylu życia, jak wszystko, co wymaga pewnych nawyków, odruchów, automatyzmu, wymaga czasu, powtarzalności.

 

W praktyce, wprowadzanie nowej, zdrowej rutyny napotyka na bardzo przyziemne problemy:

– jak wyjechać na wczasy/ weekend zachowując zdrowe menu, nie musząc przygotowywać samodzielnie zdrowych posiłków, dbać o dostęp do przekąsek, przestrzegać przerw między posiłkami;

– jak WRÓCIĆ z wczasów mając (uzasadnione) wrażenie, że nic nie zepsuliśmy, nie przerwaliśmy (w kontekście trwających modyfikacji żywienia)… i nie trzeba „odrabiać” strat przez pierwszy tydzień po powrocie, który zazwyczaj sam w sobie nie jest lekki; 

takie „wybicie” z rytmu jest bardzo częstym powodem problemów z powrotem do świeżo ukształtowanych, ale nie utrwalonych nawyków żywieniowych (i tych w zakresie aktywności fizycznej)

 

Druga grupa problemów, z którymi w warunkach gabinetowych, trudno sobie poradzić (choć bardzo się staram), związana jest z brakiem/ deficytem umiejętności praktycznej i wiedzy z zakresu aktywności fizycznej:

– jak ćwiczyć, jeśli już zmobilizuję się do treningów, ale nie chcę/ nie mogę sobie pozwolić na uczęszczanie do odpowiednich klubów pod okiem profesjonalisty lub

– jak ćwiczyć, jeśli NIE LUBIĘ ćwiczyć z innymi lub

– jak ćwiczyć, jeśli nie mam miejsca/ sprzętu (lub jedno i drugie bardzo ograniczone) lub

– CZY ćwiczyć i co MOGĘ ćwiczyć z moją sylwetką lub

– jak nie ćwiczyć, żeby nie było to jałowe spalanie energii…lub

(powinno to być priorytetem) jak i co ćwiczyć, żeby uzyskać maksymalny efekt w kontekście zapobiegania zmianom sylwetki typowym dla wieku i/lub długotrwałej pozycji siedzącej

 

Trzecia grupa problemów- związana bezpośrednio z samodzielnym dbaniem o dietę:

– jak szybko i sprawnie czytać etykiety produktów?

– jak znajdować szybkie/ łatwe zamienniki produktów o wysokim stopniu przetworzeniu, czyli co mogę sprawnie zrobić (prawie lub całkowicie) od podstaw?

– na jakie pułapki uważać (związane z opisem produktów)?

– jak radzą sobie W PRAKTYCE inni z tymi samymi trudnościami w przygotowywaniu posiłków (o aspekcie szerszym- niżej)

– jak wybierać tzw. mniejsze zło w okresach trudniejszych (np. brak czasu) przygotowując posiłki

 

Ostatnia grupa problemów (myślę, że niedoceniana)- kwestie psychologiczne. Dotyczą głównie braku pewności (szczególnie na początku drogi modyfikowania zachowań żywieniowych) co do właściwego rozumienia zaleceń (mimo wyczerpującej instrukcji pisemnej/ ustnej). Ogromne znaczenie ma możliwość wymiany doświadczeń z innymi, podobnymi osobami, w swobodnych warunkach. Kolejna kwestia to zrozumienie różnorodności działania podobnych schematów żywieniowych i ćwiczeń, na organizm.

Wszystkie powyższe kwestie to najczęstsze problemy, których rozwiązanie w formie porady gabinetowej, jest mniej lub bardziej trudne (w wielu punktach niemożliwe).

Stąd pomysł zorganizowania NIE wczasów odchudzających, ale wczasów/ turnusów, które kierujemy do osób chcących (już na pewno lub wahających się):

– rozpocząć rozsądną, zbilansowaną dietę redukcyjną

– utrwalić efekty przeprowadzonej samodzielnie (lub z wsparciem dietetyka) diety redukcyjnej

– mieć możliwość konsultowania się u tej samej osoby/ osób, które nadzorowały ich zmiany w trakcie turnusu (w formie skróconych turnusów weekendowych lub po prostu w gabinecie)

– POZNAĆ, ZROZUMIEĆ I NABYĆ UMIEJĘTNOŚĆ właściwego ćwiczenia

– przygotować się teoretycznie i praktycznie w jak największym stopniu, do dalszych samodzielnych działań w zakresie poprawiania modelu żywienia

– poznać zalecenia żywieniowe związane z podstawowymi wynikami laboratoryjnymi

– mieć możliwość NA BIEŻĄCO, przez cały czas trwania turnusu, kontaktowania się ze specjalistami (minimum- dietetyk, trener)

– LUB (takie osoby też zapraszamy) po prostu wyjechać w ciche, spokojne miejsce ze świeżym powietrzem  i MIEĆ możliwość a nie przymus, uczestniczyć w zorganizowanych treningach, ciekawych prelekcjach, warsztatach i pogadankach; w tym przypadku serwowana dieta jest normo kaloryczna;

 

Jaki jest cel turnusu?

Ze względu na ogromną skalę problemu powrotu do początkowej lub nawet wyższej masy ciała po dietach odchudzających, naszym celem stało się przede wszystkim wykształcenie odpowiednich nawyków żywieniowych i tych związanych z wysiłkiem fizycznym. Kładziemy nacisk na zdobycie konkretnych umiejętności i praktycznej wiedzy. Chcemy udowodnić każdemu uczestnikowi, że dieta odchudzająca nie musi być bardzo czasochłonna oraz skomplikowana, a wysiłek fizyczny wspomagający uzyskanie efektów, nie musi być jedynie przykrą koniecznością. Nasze turnusy należy traktować jako początek mądrego i trwałego odchudzania. Jako szansę na naukę, co robić w praktyce, by schudnąć i utrzymać efekt.

Jak to robimy?

Biorąc udział w turnusach przez nas organizowanych, zostają Państwo wprowadzeni w kompleksowy zaplanowany program, na który składają się różnorodne elementy niezbędne do osiągnięcia celu:

– bezpośredni i permanentny nadzór nad programem prowadzony przez dyplomowanego, doświadczonego dietetyka

– bezpośredni nadzór trenerski

– odpowiednia dieta

– regularny wysiłek fizyczny w różnych formach (małe grupy- celem ma być przede wszystkim nauka właściwych ćwiczeń)

– elementy rozrywkowe (w tym impreza integracyjna)

– bieżąca, dokładna ocena osiąganych rezultatów (analiza składu ciała, pomiary antropometryczne)

– indywidualizacja elementów programu:

  • dieta (stosujemy różne wersje zbilansowanej diety redukcyjnej)
  • zalecenia żywieniowe i trening żywieniowy prowadzony bezpośrednio z każdym uczestnikiem podczas indywidualnych konsultacji z dietetykiem
  • omawianie podczas konsultacji indywidualnych problemów uczestników turnusu- związanych zarówno z trwającym programem, jak i ogólnych dotyczących redukcji masy ciała, diet, chorób dietozależnych itp.
  • dostosowywanie formy i intensywności wysiłku fizycznego do możliwości konkretnych uczestników
  • zmiany w programie dietetyczno- treningowym wprowadzane na bieżąco ze względu na uzyskiwane wyniki

Nasz program to racjonalna dieta, skuteczny wysiłek fizyczny, wsparcie merytoryczne, edukacja żywieniowa, motywacja i ukierunkowanie na czas…po turnusie…

 

Co po turnusie?

Szczególnie zachęcamy do udziału w naszym programie osoby pragnące zmienić styl życia, a brakuje im chęci, motywacji, wiary i przede wszystkim umiejętności praktycznych oraz wiedzy co do praktycznych metod odchudzania. W tym sensie turnus ma być początkiem zmiany stylu życia w ogóle lub kolejnego etapu odchudzania.

Osoby z dużą nadwagą i otyłością powinny realizować odchudzanie metodą wielu kroków (tylko takie odchudzanie jest bezpieczne i trwałe). Nasz program jest właściwy zarówno dla osób rozpoczynających przygodę z racjonalnym odchudzaniem, jak i dla osób, które robią kolejny krok na drodze do ostatecznego celu.

Uczestnictwo w turnusie ma być też okazją do zaplanowania indywidualnego długofalowego celu, oczywiście z udziałem dietetyka, który wspólnie z uczestnikiem określi zakresy czasowe osiągania poszczególnych celów.

Między turnusami istnieje możliwość skonsultowania się w formie bezpośredniej z dietetykiem nadzorującym program. 

Szczególnie polecaną formą prowadzenia diety z udziałem naszego Ośrodka, jest schemat:

– turnus 7 dniowy + 1 na 3-4 tygodnie w trakcie prowadzenia diety redukcyjnej- uczestnictwo w weekendach z dietetykiem („skondensowana, ekonomiczna wersja turnusu)-  ponawiane do zakończenia diety redukcyjnej

Taki schemat pozwala utrzymać się w pewnej rutynie, odpocząć psychicznie (niekoniecznie fizycznie;)) w gronie podobnych osób, zapewnia więc pewnego rodzaju profilaktykę przed stagnacją i daje nowe bodźce do działania

Kto nadzoruje program i realizuje poszczególne elementy:

– dietetyk i kwalifikowany instruktor spotu-  niżej podpisany- przygotowanie menu, konsultacje dietetyczne, analiza składu ciała, prowadzenie dyskusji/ pogadanek, bieżący kontakt z uczestnikami, prowadzenie zajęć CARDIO, KETTLEBELL, STRETCHING STATYCZNY, PODSTAWY KALISTENIKI (szersza informacja o nadzorującym- na dole strony)

– fizjoterapeuci- praktycy- zajęcia grupowe, ocena sylwetki, ew. ćwiczenia korekcyjne

– trenerzy praktycy z dziedzin szczegółowych- FLEXIBLE STEEL, KETTLEBELL, TRENING Z WOLNYMI CIĘŻARAMI

– pielęgniarka- badanie ciśnienia tętniczego i tętna ew. glukozy

Lista specjalistów wraz z preferencjami- w trakcie przygotowania

Czego nie oferujemy:

Nie oferujemy wczasów w znaczeniu, jakie się uformowało przez ostatnie lata. Naszym celem nie jest „wypuścić” z Ośrodka rekordowo odchudzonych Uczestników. Być może biorąc udział w turnusie, nie zredukuje się nawet kilograma (co nie oznacza, że nie zmieni się skład/ proporcja ciała). Założenia dla turnusu są tożsame z tymi stawianymi w przypadku standardowego prowadzenia Pacjentów w warunkach gabinetowych, tzn. kuracja redukcyjna ma być:

– możliwie trwała i bezpieczna

– ma zmienić świadomość (lub podtrzymać i ugruntować dobre przekonania)

– nie może być radykalna w sensie możliwości utrzymania,

– nie może polegać na głodzeniu

– nie może być fanatyczna

– musi być praktyczna

Nie da się połączyć SZYBKIEGO (zbyt szybkiego) ubytku masy ciała z BEZPIECZEŃSTWEM stosowania, PRAKTYCZNOŚCIĄ i TRWAŁOŚCIĄ rezultatów.

Dlatego nasze turnusy nie służą do zbicia dużej ilości kilogramów (w ramach ich trwania)- mają zapoczątkować (ułatwić kontynuację) rozsądne odchudzanie, nauczyć zdrowego i właściwego treningu, dać zastrzyk wiedzy z pierwszej ręki praktykujących specjalistów (również z zakresu tzw. zdrowia ogólnego).

 

OFERTA STANDARD ZAWIERA

– 6 noclegów w 2 osobowych domkach z samodzielną łazienką (nowo wybudowane)

– 7- dniowe pełne wyżywienie bazujące na lokalnych produktach

– 2 indywidualne konsultacje dietetyczne z analizą składu ciała (na „wejście” i „wyjście”) i zaplanowaniem przebiegu diety redukcyjnej (lub stabilizacyjnej)

– pakiet badań laboratoryjnych (morfologia, TSH, lipidogram, glukoza, kwas moczowy, badanie ogólne moczu, próby wątrobowe)

– badanie ciśnienia tętniczego

– indywidualna ocena sylwetki z konsultacją fizjoterapeuty- praktyka

– warsztaty i zajęcia treningowe z fizjoterapeutą

– codzienne treningi  (2-3 krotnie- forma w zależności od harmonogramu dnia i zaleceń ZESPOŁU (dietetyk, trener, fizjoterapeuta) z instruktorem treningu sylwetkowego i/lub dyplomowanym fizjoterapeutą/ instruktorem sportów siłowych/ kettlebell

– warsztaty z zakresu praktyki stosowania  racjonalnej diety redukcyjnej (porcjowanie, przygotowywanie posiłków)

– prelekcje (z pogadanką) dietetyka

– uczestnictwo w spotkaniu (spotkaniach) integracyjnych

– nieograniczony dostęp do sprzętu treningowego (dla osób „szlifujących” technikę)

– 1 wycieczka drogą lokalnych atrakcji

 

PEŁNE WYŻYWIENIE oznacza:

– 5 posiłków dziennie w ramach zbilansowanej diety, dostosowanej poziomem energetyczności do konkretnego Uczestnika;

– nieograniczoną ilość wody/ wody z cytryną i/lub innymi dodatkami

– nieograniczony dostęp do kawy/ herbaty (zielona, czarna, inne)/ yerba mate (jeśli nie ma przeciwwskazań do ich spożycia)

KONSULTACJA DIETETYCZNA wstępna:

 

– bazuje na przygotowanych przez Uczestnika i odesłanych materiałach (specjalny formularz)

– przebiega indywidualnie

– ma pełny wymiar czasowo (jak w warunkach gabinetowych)

– odbywa się w oddzielnym budynku (zachowanie prywatności)

– wpływa na rozkład akcentów i tematykę warsztatów

KONSULTACJA DIETETYCZNA KOŃCOWA:

– podsumowuje turnus

– porządkuje zdobyte informacje

– POZWALA ZAPLANOWAĆ DALSZY CIĄG UTRWALANIA NAWYKÓW ŻYWIENIOWYCH I STAWIA CELE DO OSIĄGNIĘCIA

– określa uzyskane efekty

BADANIA LABORATORYJNE:

– wykonywane przez certyfikowane laboratorium

– dają informację o potrzebnych interwencjach żywieniowych

– pomagają indywidualizować tematy prelekcji i zalecenia żywieniowe

W SKŁAD OFERTY STANDARD NIE WCHODZĄ / JEST MOŻLIWOŚĆ WYKUPIENIA:

– masaż relaksacyjny

– masaż sportowy

– indywidualne zajęcia korekcyjne z fizjoterapeutą

– miejsce w pokoju na wyłączność

– szczegółowy, precyzyjny plan żywienia (jadłospis) dostosowany do indywidualnych możliwości i preferencji, do stosowania po zakończeniu turnusu, w warunkach domowych

 

Autor- szersza informacja:

Nadzór nad realizacją naszego programu prowadzi Jakub Antczak – dyplomowany dietetyk, kwalifikowany instruktor sportu, absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Doświadczenie zdobywał i w dalszym ciągu je zwiększa w bezpośredniej pracy z pacjentami własnych gabinetów dietetycznych. Specjalizuje się w odchudzaniu, żywieniu w sporcie oraz dietetycznej profilaktyce pierwotnej i wtórnej chorób układu krążenia, dietetozależnych chorób metabolicznych np. cukrzyca t. II. Od kilku lat czynnie prowadzi treningi indywidualne oraz sylwetkowe. 

W swojej codziennej pracy za cel stawia sobie przede wszystkim trwałość efektów uzyskiwanych przez pacjentów,. Jako wyznacznik zmian zachodzących w ciele osoby odchudzającej się, traktuje głównie redukcję stopnia otłuszczenia (co bezpośrednio wpływa na zdrowie, samopoczucie oraz obiektywne i subiektywne „uczucie szczupłości”). W mniejszym stopniu zwraca uwagę na zmianę ogólnej masy ciała. Stara się przekuć w świadomości osób zaczynających dietę, że ich celem powinno być odtłuszczenie, a mniejszą rolę odgrywa redukcja ogólnej masy ciała. Zagadnieniom tym poświęca dużo czasu w pracy indywidualnej z pacjentem oraz podczas różnego rodzaju pogadanek/ konsultacji otwartych, w których bierze udział.

Prywatnie (i zawodowo:)) pasjonat ruchu i sprawności jako takiej. Maratończyk, instruktor ćwiczeń z odważnikami kulowymi (kettlebells), propagator zdrowotnego treningu funkcjonalnego.

OBECNIE TRWA WSTĘPNY ZAPIS NA PRZYSZŁE WAKACJE (2020r. – szczegóły w bezpośrednim kontakcie).

PARTNERZY/ KONSULTANCI/ DOKŁADNE DANE ADRESOWE/ WSPÓŁPROWADZĄCY:

informacja wkrótce.